Proces pisania piosenek

Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstają piosenki? W ramach projektu „Muzyczne spotkania z logopedią” miałyśmy przyjemność zebrać doświadczenie w tym temacie. Teraz pragniemy podzielić się tą wiedzą z Wami!

Pierwszym punktem naszych działań było wymyślenie tematu piosenki, którą chciałyśmy stworzyć, aby była jak najbardziej przystępna i interesująca dla dzieci. Każda z nas samodzielnie układała wstępny zarys tekstu piosenki, następnie podczas grupowych zajęć projektowych próbowałyśmy wspólnymi siłami tworzyć zwrotki, szukając przy tym odpowiednich słów-kluczy i rymów.

Kolejnym etapem było skomponowanie odpowiedniej muzyki, czyli drugiego najważniejszego etapu produkcji każdej piosenki. Osoby odpowiadające za tą część, wymyślały różne propozycje melodii, jak i rytmu pasującego do treści piosenki. Następnie wymieniałyśmy się naszymi pomysłami. Z pomocą pianina i głów pełnych dobrych melodii – udało nam się stworzyć wszystkie nasze piosenki. W ten sposób powstaje utwór słowno-muzyczny, czyli tekst i powiązana z nim melodia.

Ostatnim, najważniejszym, a zarazem najciekawszym etapem produkcji było nagrywanie piosenek w studio. Była to dla nas czysta przyjemność, móc zaśpiewać i zagrać to, co samodzielnie udało nam się zapisać na kartce i pięciolinii.

Finalnie pozostało nam już tylko czekać na efekt końcowy, w którym pomagał nam p. Mariusz Wojtek (to w jego studio Music Empire realizowaliśmy nagrania!) łącząc nasze głosy z nagranymi liniami melodycznymi instrumentów w wynikowy plik audio.

Patrycja Baron

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s